Univerzita ožívá se včelami: Nový chov včel podporuje biodiverzitu

VŠB – Technická univerzita Ostrava posiluje biodiverzitu: Nový projekt chovu včel v kampusu.

Naše univerzita nedávno zahájila nový udržitelný projekt, který zahrnuje instalaci pěti včelích úlů na střechu univerzitní menzy. Tento krok je součástí širší strategie univerzity a zaměřuje se na podporu biodiverzity a ekologické stability nejen v kampusu, ale i v oblasti Ostravy-Poruby.

Včely, zásadní pro zdraví místních ekosystémů, díky své roli v opylování získávají v kampusu ideální podmínky pro život. Univerzita se zavázala k vytváření diverzifikovaného prostředí, kde včely najdou bohatou nabídku potravy po celé období jejich aktivity. Univerzita díky projektu očekává nejen zlepšení zdraví a rozmanitosti rostlin, ale i zvýšení estetické hodnoty celého areálu.

V souladu s tímto projektem univerzita také plánuje využívat med získaný z kampusových úlů ve školní menze, čímž podpoří udržitelné stravování a nabídne studentům a zaměstnancům možnost konzumovat lokálně vyrobené a organické produkty. Toto přináší další rozměr nejen v učení o udržitelnosti, ale také v bezprostředním zapojení do udržitelných praktik. Chov včel na VŠB-TUO se tak stává nejen praktickým příspěvkem k ochraně přírody, ale i vzdělávacím nástrojem, který umožňuje studentům a zaměstnancům přímo se zapojit do udržitelných praktik a podporovat ekologické směřování univerzity.

Navíc, v souladu s rozvojem biodiverzity, byla provedena druhově pestrá nová výsadba. Pro jejichž závlahu jsou využívaný akumulační nádrží na dešťovou vodu instalované v kampusu. Tyto nádrže pomáhají v zadržení dešťové vody, která je poté využívána pro zavlažování zahrad, čímž se zvyšuje efektivita využití vodních zdrojů a podporuje se lokální ekosystém.

Vloženo: 9. 5. 2024
Kategorie:  Aktuality